Misijní zpravodaj Cagliera 11 – listopad 2022
č. 167 / listopad 2022

Chudoba je celosvětovým tématem. Tento měsíc myslíme na Haiti, které je nejzranitelnější zemí v Karibiku, co se přírodních katastrof týče. Bídou ale trpí lidé i v zemích, o kterých si to úplně nemyslíme. Například ve Spojených státech se s těžkou realitou života potýkají zejména potomci imigrantů ze španělsky mluvících zemí.

Chudoba ve Spojených státech

SFYC (Salesiánské rodinné centrum mládeže) se nachází v sousedství chudinské čtvrti v Los Angeles. Mnoho dětí, kterým pomáháme, se narodilo ve Spojených státech, ale jejich rodiče jsou imigranti ze španělsky mluvících zemí – mimo jiné z Mexika, Guatemaly, Salvadoru. Většina dětí je bilingvních, ale španělština, kterou mluví, je velmi omezená, neboť se běžně učí doma. Jejich rodiče, aby přežili, často chodí do dvou nebo tří zaměstnání. To vede k tomu, že jejich děti tráví většinu času samy. Rodiče se snaží svým dětem zajistit vše, neboť jejich přesvědčením je, že děti „by měly mít to, co já neměl“. Tento postoj spouští u dětí nežádoucí chování – jsou náročné, od rodičů vyžadují stále víc a mají problémy s chováním.

Bez výchovy, doprovázení a systematické podpory skončí mnoho z těchto dětí v nebezpečí, nejistotě a strachu. Situaci též komplikuje snadný přístup k drogám a nabídka členství v gangu. Například před pár měsíci byl 14letý chlapec ze sousedství zabit při zločinu souvisejícím s gangy. Přestože byl nějakou dobu součástí SFYC, z programu před dvěma lety odešel a nepodařilo se ho zachránit. Pokud jde o vzdělání, mnoho naší mládeže neaspiruje na vysokou nebo obchodní školu. Jakmile dokončí střední vzdělávání odejdou a hledají si práci ve snaze pomoci svým rodinám. Je tu ještě jeden prvek, který bych rád zmínil. Většina našich mladých lidí má krizi identity, protože často vnitřně přebíhají mezi tím být Latinoameričanem nebo občanem Spojených států. Pokud tuto krizi v sobě vyřeší, stávají se obrovským přínosem pro společnost, protože se umí dobře a úspěšně pohybovat v kulturách obou zemí – latinskoamerické i americké.

Pokud se o nás chcete dozvědět více, navštivte naše webové stránky www.SalesianClubs-LA.org.

 JC Montenegro, delegát pro misijní animaci (PDMA) v provincii SUO


K osobní reflexi a sdílení

  • S jakým typem chudoby se nejčastěji setkávám u mladých lidí v mém okolí?
  • Jak mohu pomoci dětem a mladým lidem, kteří trpí?

Haiti – země přírodních katastrof

Haiti sužují pro nás těžko představitelné pohromy…

Od roku 2010 do roku 2021 zasáhly zemi tři velké přírodní katastrofy:
• zemětřesení z 12. ledna 2010 (222 570 mrtvých a 3,7 milionu postižených lidí);
• hurikán Matthew v říjnu 2016 (500 mrtvých a 2,1 milionu postižených lidí);
• zemětřesení ze dne 14. srpna 2021 (2 300 mrtvých a více než 700 000 postižených lidí).

Po každé pohromě se zvýšuje míra zranitelnosti obyvatelstva, zejména toho nejchudšího a postižení lidé se ocitají ve stavu humanitární nouze.

Salesiáni pomáhají

Salesiáni na Haiti proto zasahují na různých úrovních, aby pomohli nejchudším dětem a mladým lidem. Prostřednictvím různých programů jako například Rinaldi Foundation distribuují potraviny a hygienické balíčky, podávají teplá jídla a poskytují psychosociální aktivity pro mladé lidi a děti. Zemědělcům poskytují zemědělský materiál, například semena, aby se mohli ekonomicky zotavit, nabízejí programy školení dovedností pro zoufalé mladé lidi a realizují řadu volnočasových aktivit.


Celý zpravodaj Cagliero11 pro měsíc listopad (v angličtině) si můžete stáhnout zde: 2022.11 Cg11 Eng OK