1. Kněz na skútru, přítel chudých
Medový rok

1. díl „Kněz na skútru – přítel chudých“

Představujeme vám Jana Meda

Jan Med, rodák z Jihlavy, se narodil se do chudé, ale velmi početné rodiny (měl sedm sourozenců) roku 1916. Do školy byl poslán do Fryštáku k salesiánům, což jej ovlivnilo natolik, že roku 1933 odešel do noviciátu na Slovensko a rok poté složil první řeholní sliby. Své poslání viděl ale jinde. Roku 1935 odjel do Itálie a poté na palubě dálkového parníku odplul do Indie. Nejprve působil v jižních provinciích a ve složitých válečných časech byl vysvěcen na kněze a poslán do nejrůznějších koutů jižní a střední Indie. V 70. letech dostal příkaz, aby se přesunul na severovýchod.

Na svůj skútr naložil to nejcennější co měl – psací stroj a vydal se na dalekou 630 km dlouhou cestu. V komunitě v Manipuru se učil domorodé jazyky, objížděl odlehlé venkovské vesničky, kde zakládal školy a  vyučoval děti chudých rolníků, kteří si nemohli dovolit své děti posílat do  škol ve městech.

  • Založil školu Dona Bosca v Tirumpatturu v Tamilnadu, která je nyní známou samosprávnou školou.
  • Pracoval také na založení teologické university v Bangalore a university Dona Boska v Maram.
  • Napsal mnoho knih a jeho sborníku duchovních písní se dosud prodalo přes 100.000 výtisků, děti z nich zpívají dodnes.

Jan Med zemřel roku 2011 a v místních, kteří o něm dodnes říkají, že je svatý muž, zanechal velkou naději na vzdělání.

 

 

 

 

 

 


Krátký rozhovor s Janem Medem

 

 

 

 

 

 


Jan Med obrazem

Historie a současnost severovýchodní Indie

Málokdo tuší, že území o rozloze třikrát větší jak Česká republika, připomínající zmenšeninu Indického poloostrova, ležící mezi Bangladéšem, Myanmarem (dříve Barma), Nepálem a Tibetem (Čínou) je součástí Indické republiky. Oblast byla osidlována již v dobách kolem roku 500 před naším letopočtem tibetsko-barmskými osadníky. Právě díky nim prvním osadníkům dnešní Naga, Maite, Assam a další etnika žijící v této oblasti vypadají spíše jako obyvatelé Tibetu než Indové, tak jak je známe z bollywoodských trháků.

S britskou kolonizací Indie přichází počátkem 19. století do regionu i křesťanství. Jelikož hinduisté setrvávali převážně v nížinách, které jim vyhovovali pro pěstování rýže a chování dobytka, křesťané postupně začali obývat přilehlé hory. První Salesiáni Dona Boska přicházejí velmi záhy a zakládají své misie a hlavně školy nejprve na jihu Indie a počátkem 20. století také právě na severovýchodě.

V současné době to v této oblasti není vždy zcela bezpečné. Operují zde různé „podzemní“ skupiny – místní mafie a bojové skupiny – přepadající mimo jiné i salesiánské školy. Požadují výpalné v podobě peněz. Roku 2001 byli tři kněží zastřeleni, protože banditům nebyli schopni zaplatit požadovanou částku. Někdy kněze zajmou, unesou a za požadované výkupné kupují další zbraně. Otec Francis, koordinátor programů pro mládež v oblasti Manipur, přímý žák Jana Meda, mi vyprávěl, že jednoho dne, když byl ve škole kousek za městem, vtrhla skupina ozbrojenců do jeho kanceláře a požadovali peníze. On tolik peněz u sebe neměl. Jeden z nich mu přiložil pistoli ke spánku … „zavřel jsem jen oči a začal se v duchu modlit. Čekal jsem na smrt. V poslední chvíli můj spolubratr přinesl nějaké další peníze a to jim stačilo k tomu, aby odešli a nezabili nás“, líčí otec Francis…

Pavel Ženíšek (svědectví z misijní cesty do SV Indie)

Ve druhém díle se můžete těšit na část nazvanou „Jeho jméno je Jan“, ve kterém se blíže seznámíte s dětstvím Jana Meda.

NÁSLEDUJÍCÍ DÍL č. 2