Misijní kaleidoskop č. 32 – prosinec 2023

           ČÍSLO 32 / prosinec 2023

Zdravotní postižení mnoha lidem negativně ovlivňuje kvalitu života a přináší jim mnoho trápení. Přesto existují lidé, kteří se přes všechna svá zdravotní omezení zapojují do života společnosti a jsou příkladem pro lidi okolo sebe. Patří mezi ně například srbsko-australský motivační řečník a křesťanský kazatel Nicholas James Vujičič, přezdívaný Nick, s jehož příběhem se zde můžete seznámit.

Všechno mohu v Kristu, který mi dává sílu. (Fil 4,13)


Nick Vujičič

Nick se narodil v roce 1982 se vzácným syndromem zvaným tetraamélie, tedy skoro bez všech čtyř končetin, pouze se dvěma zakrnělými nohami, z nichž na jedné má dva prsty. V dětství své postižení těžce nesl, ve škole byl šikanován, díky tomu trpěl depresemi a uvažoval dokonce i o sebevraždě. Nicméně potom se naučil svoji invaliditu překonávat a angažoval se v pomoci postiženým.
Postupně také začal přednášet a založil neziskovou organizaci „Life Without Limbs“. Zahrál si roli postiženého v americkém krátkometrážním filmu The Butterfly Circus. Nick Vujicic je od roku 2012 ženatý se Skanae Miyaharou a mají spolu 4 děti.
Může to znít neuvěřitelně, avšak Nick začal svoji kariéru úplně sám. Jednoho dne objevil svůj dar zasahovat svými slovy lidská srdce a rozhodl se stát se motivačním řečníkem. Nikdo mu nevěřil ani ho nepodpořil, včetně jeho rodičů. Byl bez zkušeností i peněz, bál se a měl velkou překážku v podobě chybějích končetin. Ale v duchu své první zásady: „Nedívejte se na překážky jako na překážky, ale dívejte se na ně jako na příležitosti“ se postupně vypracoval – stal se prezidentem základní školy, viceprezidentem střední školy, získal dvojitý titul na univerzitě z účetnictví a finančním plánování a stal se prezidentem a generálním ředitelem dvou firem. Vlastní kancelář v Kalifornii a má 17 zaměstnanců. Podařilo se mu zbohatnout a ze svých peněz dále pomáhá lidem, kteří si nedokáží pomoci sami (například statisíce dolarů daroval ve prospěch sirotčinců). A co je nejdůležitější – jeho poselství zachraňuje mnoho lidských životů před zkázou. Mnoho lidí, kteří chtěli spáchat sebevraždu, změnili své rozhodnutí po setkání s Nickem.

Podívej se na film „Motýlí cirkus“.
Zamysli se nad tím, jak můžeš ty sám pomoci někomu, kdo je postižený (rozhovor, pomoc s nákupem atp.).


Nedívejte se na překážky jako na překážky, ale dívejte se na ně jako na příležitosti.


Obrázek ke stažení a sdílení


Celý prosincový zpravodaj je ke stažení zde: