Pestré setkání delegátů pro misijní animaci na Sadbě
Sadba, Svět misií

Halasná skupinka salesiánů, kteří mají na starosti misijní, rozvojové a dobrovolnické aktivity ve středoevropském regionu, se 9.–10. října sjela i slétla na Sadbě.

Skupinu doplnili ještě další dva spolubratři ze salesiánského „misijního ústředí“ z Říma. Sešlost to byla nejen hlasitá ale i velice různorodá a pestrá, posuďte sami:

  • za Maďarsko De Rossi Raja – misijní delegát původem z jižní Indie, ale již 9 let působící v Maďarsku;
  • za Slovensko Štefan Kormančik, který prožil do loňského roku 12 let na misii v Ázerbájdžánu;
  • za Polsko Jacek Zdzieborski, zastupující jednu ze čtyř polských provincií – varšavskou;
  • za Slovinsko Hanzej Rozenzopf, který působí v rakouském Klagenfurtu, kde žije početná slovinská menšina;
  • za Česko já,
  • a z Říma doletěli Martín Lasarte původem z Uruguay, který prožil 18 let svého života v Angole
  • a nový člen římského týmu Gianni Rolandi původem z piemontského Castelnuovo Don Bosco, jenž však již od svých teologických studí působil po 32 let v Keni a Tanzanii, poslední roky jako tamní provinciál.

Cílem setkání byla společná práce na dvou salesiánských dokumentech. Jeden se týká role a náplně práce delegáta pro misijní animaci a druhý salesiánského misijního dobrovolnictví, tedy toho, co u nás zprostředkovává především program Cagliero a projekt Adopce nablízko.
Setkání zpestřilo pondělní večerní posezení u plzeňského piva v Bredovském Dvoře a prohlídka Starého města a Karlova mostu.

Nejvíc je však překvapily dvě úplně jiné věci: když jsme během deseti minut narazili v metru dvakrát na skupinu statných revizorů (nejdřív na Můstku a pak na Florenci) a když viděli, že na úterním obědě v jídelně našeho kobyliského domu se sešlo přes 40 strávníků – salesiánů, sester FMA, zaměstnanců studentů a hostů. Zjistili, že nejen naše misijní skupina, ale i místní salesiánské dílo je velice pestré.

Na rozloučenou dostali nová trička Sadby, aby po světě chodili a vyvolávali otázku, cože to je za zvláštní véčka s jedním ypsilonem uprostřed.

Za misijní animaci české salesiánské provincie

Pavel Ženíšek alias Gambi