Misijní kaleidoskop č. 15 – červenec 2022

ČÍSLO 15 / ČERVENEC 2022

Podzim života – stáří… nelehké období, které čeká na každého. Staří lidé si zaslouží naši ústu, ohleduplnost a potřebují naši přítomnost. Jak prožít toto období naplno – a je to vůbec možné?

Výzva

Popovídej si se starým a opuštěným člověkem. Věnuj mu pozornost a čas.

Obrázky ke stažení a sdílení

Jeden starý muž se nechal slyšet…

„Od svých 70. narozenin žiji daleko intenzivněji! Když se moje sedmdesátiny oslavovaly, vůbec jsem nebyl šťastný – připadalo mi to jako loučení se životem. Ale pak jsem si řekl: sedmdesátka! To přece není nic samozřejmého! Každý rok je přece zvláštním darem! A tak jsem začal opravdu žít, všechno vychutnávat. Teď všechno vidím mnohem líp. Dokážu přehlížet leccos, co mě dřív zlobilo. Raduji se z maličkostí. Už se nezlobím pro malichernosti. Leccos se pro mě stalo bezvýznamným. Ale zrovna tak se leccos, o co jsem dříve vůbec nedbal, stalo důležitým. Jsem mnohem klidnější. Taky se už neobávám konce. Den ze dne jsem více vyrovnán se svou smrtí. V sedmdesáti jsem vlastně začal teprve pořádně žít!“
No řekněte, není to krásné? Žít ve stáří intenzivněji, jít konečně do větší hloubky, vidět to, co je v životě to hlavní. Nemluvit pořád o tom, co už nemohu, ale uvědomovat si, co ještě mohu – a radovat se z toho.

Zpracováno podle knihy: Příběhy pro uzdravení duše,Jose Carlos Bermejo, nakladatelství Portál (redakčně upraveno)


Celý zpravodaj ke stažení zde:22 červenec Misijni Kaleidoskop Cz