Dobré zprávy z konžského Lubumbashi
“Snažíme se každý den mít pozitivní vliv na naše mladé lidi, kteří z různých důvodů končí na ulici.”

SADBA může díky dárcům podporovat konžské salesiánské středisko ve městě Lubumbashi, které pomáhá dětem ulice. Jejich situace se po volbách v zemi zhoršila a stále více dětí a mladých lidí končí na ulici. Dvakrát týdně proto vyráží zaměstnanci a dobrovolníci střediska v noci do ulic: „Zveme zvláště nemocné, raněné a malé děti, kteří jsou na ulici teprve krátce. Někdy poskytujeme péči a léky na místě, ale vždy je pozveme do centra. Nedávno jsme měli 80 mladých lidí, kteří chtěli začít znovu a vymanit se ze života na ulici. Bohužel se navzdory mnoha dobrovolníkům někteří stále vracejí do ulic. Dveře našeho domu jsou vždy otevřené a nikdo u nás není držen proti své vůli. I v noci, když jsou dveře z bezpečnostních důvodů uzavřeny, může hlídač v naléhavých případech pustit mladé lidi ven.” Povědomí o existenci Bakanja Ville – centra, kam mohou děti a mladí přijít, aby se zde umyli, najedli, přespali nebo začali chodit do školy – se díky zaměstnancům a dobrovolníkům daří šířit. Mnohaleté zkušenosti salesiánů a zaměstnanců střediska se odráží v přístupu k dětem: „Obzvláště se chceme zaměřit na motivaci mladých lidí – na ty, kteří opravdu chtějí ulici opustit. Možná při první návštěvě neuspějí, ale vrátí se, až pochopí význam naší práce. Zkušenost nás naučila, že motivace je nejlepší metoda. Nemá smysl je nutit, aby zůstali.”

Skvělý příklad práce, odhodlání a úspěchu pro mladé lidi ze znevýhodněného sociálního prostředí a nefungujících rodin.

V sobotu 25. ledna se ve francouzském kulturním centru Halle de l’Etoile Lubumbashi uskutečnil koncert skupiny tří umělců Les brosseurs de la musique totale. V Bakanja Ville jsou dobře známí, protože si tímto centrem v dětství prošli. Patnáct let pracují jako čističi bot před místním kulturním centrem Halle de l’Etoile. Současně měli ambice založit vlastní hudební skupinu a tento sen se jim splnil. Už několikrát veřejně vystupovali. Spolu se zaměstnanci se jejich lednového koncertu zúčastnilo i pět mladíků z Bakanja Ville. Svoje kamarády přišli podpořit také bývalí žáci ze salesiánského centra. Na koncertě panovala naprosto skvělá atmosféra a nálada.

 

 

Volné dny jsou tu příležitostí vyzkoušet nové aktivity.

Pokud si děti o prázdninách užívají, že mohou ráno déle spát, tak to o dětech z Bakanja Ville – přijímacího střediska, říct nemůžeme. Už od rána se ve čtvrtek 16. ledna 2020, v den, kdy si v Kongu připomínáme atentát na prezidenta Mzee Laurent-Désiré Kabila, děti doprovázené týmem vydaly vyčistit od odpadků náměstí u hlavního nádraží v Lubumbashi. Díky tisícům cestujícím, kteří tímto místem denně procházejí, aby nastoupili do vlaku nebo využili služeb taxi, bylo náměstí pokryto mnoha odpadky a špínou.

V duchu preventivního systému Dona Boska se salesiáni snaží vychovávat mladé lidi k tomu být „dobrými křesťany a poctivými občany“. Dětem a mládeži se během dvou hodin podařilo sesbírat velké množství odpadu a to v radostné náladě a s humorem. Toto gesto občanské zodpovědnosti dětí a mladých lidí pocházejících ze sociálně slabých a rozvrácených rodin, ocenili i někteří z kolemjdoucích (pouliční prodavači, policisté, řidiči i cestující).

Když se spojí síly

Kromě dárců z České republice podporují středisko v Lubumbashi také například dárci z Německa nebo Rakouska. Díky těm německým funguje psychologická podpora a děti a mladí lidé se tak mohou účastnit například skupinových terapií. Díky rakouským dárcům má středisko Bakanja Ville vlastní pekárnu, příhodně nazvanou „Pekárna Matky Markéty”.

Máme radost, že společně můžeme vytvářet dětem a mladým lidem ulice zázemí a bezpečné místo, kam se mohou vracet.

Marie Jenišová