12. Dílo Jana Meda žije dál

12. díl „Dílo Jana Meda žije dál“

V posledním díle cyklu Medový rok se s Janem Medem rozloučíme. Jeho dílo je stále živé a všichni se můžeme stát jeho součástí.

Uplynulý rok byl věnován Janu Medovi jako připomínka 10. výročí jeho úmrtí ve snaze navázat na jeho odkaz – dále pomáhat dětem z odlehlých oblastí i učitelům, kterým věnoval velkou část svého života. SADBA pomáhá v severovýchodní Indii již řadu let. Výborné vztahy s tamější provincií jsou nepochybně důsledkem toho, co Jan Med v této části Indie vykonal. Doteď se podařilo a daří podporovat 350 dětí a vzdělávat tři stovky pedagogů ve 24 školách, v minulých letech pravidelně pomáhali v Indii naši dobrovolníci. Proběhlo také několik vizitačních cest, jejich účelem bylo upevnění přátelských vztahů i zhodnocení situace a reálné potřeby ve školství. Fotky z těchto cest, si můžete prohlédnout ve fotogalerii. Na některých fotografiích je zachycen Jan Med i z ranějších let svého misionářského života – tyto fotky byly přefoceny z materiálů škol a salesiánských středisek a dalších míst, kde Med působil.

350 dětí  |  24 škol  |  300 pedagogů

Jak můžete pomoci 

Díky dobrým vztahům se severovýchodní indickou provincií a spolupráci s organizacemi Bosco Mangaal a Chingmeirong Don Bosco Society se nám podařilo spustit pětiletý projekt Vzdělávání učitelů v severovýchodní Indii. Naše pomoc je tak směřována přímo k těm, kteří ji potřebují nejvíce – k chudým venkovským dětem z odlehlých oblastí, pro které je jinak nemožné dosáhnout vzdělání a k učitelům, kteří mají zájem na sobě pracovat, rozvíjet se. Salesián otec Anthony, ředitel Bosco Mangaal vychází z vlastních zkušeností: „Chceme ve školách aktivní kvalifikované učitele, kteří své žáky dokáží nadchnout a předávat jim odborné znalosti.“

Podrobnější informace o projektu, články o průběhu kurzů i o možnosti, jak přispět, se dozvíte na stránkách projektu.


Účastníci vzdělávacího kurzu pro pedagogy

Pozdrav od indických školáků

Pomoci dětem a učitelům v Indii může také zakoupením dárkové poukázky v různé hodnotě na Darujmevzdělani.cz.


ukázka jedné z poukázek

Putovní výstava Jana Meda

Začátkem roku 2022 bude připravena putovní výstava věnovaná životu a dílu otce Meda. Součástí výstavy bude přibližně 30 velkoformátových fotografií, letáčky, leporelo, informace o Janu Medovi a další. Výstavu rádi zapůjčíme, pište na sadba@sadba.org.

Leporelo

Leporelko líčí jednotlivé etapy Medova života prostřednictvím vtipně pojatých obrázků. Nenudí, pobaví. Objednat si ho můžete na stejné adrese jako výstavu.

Med pro Indii

Zakoupením 400 g dárkového balení kvalitního květového medu s motivem Jana Meda rovněž podpoříte vzdělávání učitelů a dětí. Součástí balení je mininaběračka na med, výše zmíněné  leporelo a perníček k dobré kávě či čaji ve tvaru skútru, Medova charakteristického dopravního prostředku. Informace o ceně naleznete na našem e-shopu.

Dobrovolníci v Indii

V Indii působillo několik českých dobrovolníků, kteří napsali o svých zkušenostech mnoho dopisů. Přečíst si je můžete zde. Z příběhů jednoho z nich – Jakuba Hoňka – vznikla i brožurka Kuba v Indii, kterou si můžete níže stáhnout. Rádi vám ji zašleme i v papírové podobě.


Brožurka Kuba V Indii 

 

 


 

Děkujeme, že jste společně s námi sledovali osudy výjimečného
člověka, salesiána, misionáře a přítele chudých Jana Meda.

PŘEDCHOZÍ DÍL č. 11