Stáže pro studenty, vzdělávací kurzy pro dívky, sport i ekologie
Misijní pomoc, Sadba

V salesiánském středisku Magone (Kongo) probíhá několik projektů. Jsme moc rádi, že i nadále úspěšně pokračují – podařilo se dokončit kuchyni, útočiště pro starší dívky, rozjet další vzdělávací kurzy pro mladší děvčata, studentům zprostředkovat stáže ve firmách, ale i si pořádně zasportovat.

Kuchyně

V naší kuchyni připravujeme společně s mladými lidmi hotová jídla, která se dají prodávat na ulici. Je to zároveň možnost, jak si naši studenti mohou přivydělat. Jsme moc hrdí na to, že máme konečně kuchyni, kterou jsme si se studenty sami postavili! Máme připravený i pojízdný vozík, takže studenti budou moci rozvážet a nabízet jídlo nejen přímo v kuchyni, ale i po celém areálu. Kuchyni budeme na 100 % využívat od začátku příštího školního roku a už teď sníme o tom, že tam nainstalujeme malou pec na chleba. Některá děvčata mají totiž stáž v pekárně, a tak se nám to pěkně propojí.

Vzdělávací kurzy

Dalším projektem, o kterém jsme snili, jsou krátkodobé vzdělávací kurzy. Za peníze, jež jsme obdrželi, jsme před dvěma měsíci otevřeli školení v oboru manikúra-pedikúra, péče o pleť a kadeřnice. Vše se pěkně rozběhlo, přihlašují se dokonce i maminky našich děvčat. Časem by mohly spolu podnikat doma. Pro účely kurzů jsme vybavili malou místnost, a hurá, může se začít – i bez větších investic!

Bezpečný přístav

A pak tu máme nové útočiště pro starší dívky. Díky dobré vůli mnoha lidí jsme dostavěli malý domek, kde nacházejí dívky pomoc v těžkých životních situacích, a kde mohou být i se svými dětmi. Před měsícem u nás byla nějaký čas 17letá dívka s malým dítětem, která se teď vrátila s tím, že je znovu těhotná. Minulý týden našli naši chlapci 15letou dívku, co přespávala na jednom z našich sportovišť – další dítě obviněné z čarodějnictví(!). Na naší nedávné noční pochůzce městem jsme potkali odhadem 30 dívek, kterým jsme nabídli možnost zastavit se u nás a popovídat si s naším psychologem. Ke dni otevření to byly čtyři dívky, dnes je jich osm včetně dvou malých batolat.

Ekologie

Stále se snažíme cílit i na ekologii. Zeleninu na zahradě už pěstujeme bez chemických hnojiv. Dále jsme se zaměřili na sběr plastových lahví. Při silných lijácích je totiž pozemek pravidelně zaplavován plastovými lahvemi a dalším odpadem, který končí v odvodňovacích kanálech. Zvláště tím trpí zahrada. Problém byl tak velký, že se s tím muselo už něco začít dělat. Bohužel zde nejsou žádné firmy na zpracování plastů. Sami jsme proto začali tento plast tavit a používat k výrobě dlažebních kostek na cestičky v zahradách. Není to úplně ideální, ale ve srovnání s tím, že ve městě by byl odpad prostě jen spálen, vnímáme tento experiment jako dobrý začátek.

Stáže ve firmách

Momentálně máme ve třídách méně mladých lidí, prtože naši studenti posledních ročníků všichni absolvují stáže v různých firmách. Je to pro ně dobrá škola. Někteří jsou v noci vyčerpaní, zjišťují, že tempo na pracovišti je mnohem vyšší než u nás v centru. Také se ale učí, co od nich zaměstnavatel očekává a jaké jsou v oboru trendy, což nám umožňuje upravovat výukové programy, aby byli dobře připraveni na skutečný život.

Sport

Pomalu se blíží konec školního roku – čas, kdy probíhají nejrůznější sportovní soutěže. Při nich se setká několik tisíc mladých lidí na půdě centra domova pro mládež. Jsme opravdu hrdí, že jsme schopni zapojit takové obrovské množství lidí! Uvidíme, jak uspějí naši chlapci, ale už jen  účast na tomto sportovním festivalu, je nezapomenutelnou vzpomínkou.

Toto vše můžeme dělat pouze s vaší pomocí! Děkujeme těm, kteří nás nosí ve svých srdcích!

S pozdravem
otec Eric Meert