Misijní kaleidoskop č. 35 – březen 2024

           ČÍSLO 35 / březen 2024

Již čtvrtým rokem v řadě celosvětově narůstá počet pronásledovaných křesťanů, největší nárůst je v jižní a jihovýchodní Asii. Represím čelí celosvětově čelí více než 200 milionů křesťanů. Podle mezinárodní nezisková organizace Open Doors bylo kvůli víře loni zabito 1 207 křesťanů a napadeno 1 329 kostelů. Modleme se za mučedníky dneška!

Ale kdo vytrvá až do konce, bude spasen.
(Mt 24,13).

Mučedníci dneška

„Neexistuje období, které by nemělo své mučedníky, a to až do dnešních dnů. Nezapomínejme, že i ta naše má mnoho mučedníků! Často se jedná o celá společenství, která hrdinně žila podle evangelia, nebo která obětovala Bohu životy všech svých členů…“ říká papež František. Mučedníci jsou členy různých křesťanských denominací, papež zmínil například 21 koptských mučedníků zavražděných džihádisty na libyjské pláži –  zemřeli na pláži… se slovem „Ježíš“ na rtech.

Příkladem křesťanského života prožívaného v neustálém mučednictví je Asia Bibi, odsouzená pákistánským soudem k trestu smrti oběšením za údajné rouhání – bez určení data vykonání popravy! Strávila téměř deset let v cele smrti v Pákistánu a čekala na popravu. Případ vzbudil mezinárodní pozornost, o život přišli někteří politici, kteří ji podporovali, rodina Bibiové se musela skrývat poté, co její členové obdrželi výhrůžky smrtí. Po devíti letech ji vrchní soud osvobodil a Asia Bibi nakonec z Pákistánu odcestovala do Kanady, kde už předtím našly azyl její děti. Přestože nakonec nebyla umučena, je její život a neochvějná víra příkladem pro ostatní.

Novodobými mučednicemi jsou rovněž čtyři sestry Misionářek Lásky v Jemenu, které odmítly odejít ze svého působiště. Při péči o psychicky postižené a staré lidi byly zavražděny.

Nikdo z novodobých mmučedníků se neobjevuje se na obálkách časopisů, nejsou tématem zpravodajství. Prolévají svoji krev za církev. Jsou to oběti těch, kdo tento útok spáchali, jakož i lhostejnosti,oné globalizace lhostejnosti, která se nestará. papež František

Obrázek s citátem ke sdílení


Výzva

Válka na Ukrajině již trvá dva roky a pro mnohé není toto téma již „aktuální“. Modli se za mírové řešení válečného konfliktu na Ukrajině a nepřestávej se informovat se o tamější situaci.


Celý březnový zpravodaj je ke stažení zde: 24 Brezen Kaleidoskop Cz