Jak šel čas s kalendářem salesiánské rodiny
Nezařazené, Sadba
Už potřinácté si můžete začít objednávat sympatického pomocníka pro organizaci vašeho času – „kalendářík“ salesiánské rodiny, informace k novému vydání pro rok 2022 naleznete na konci článku. I přes sílící digitalizaci si stále udržel své příznivce, kteří se k němu rádi vrací. Jaká je ale jeho historie a jaký příběh se za ním skrývá? Na to jsme se zeptali salesiána P. Járy Vracovského, který stál u jeho zrodu.
Od krádeže ke kalendáříku 🙂

Píše se rok 1997. Jako mladý salesián jsem byl na naší výchovné praxi v salesiánském aspirantáru v Sebranicích u Litomyšle. Tehdy jsem den co den používal malý hnědý Nový Zákon v překladu od P. Petrů. Měl jsem v něm vložený ručně vypsaný přehled všech nedělních evangelií a hojně jsem ho používal.
Jednoho krásného dne jsme se všichni společně vypravili na návštěvu salesiánů na Slovensku do Popradu. A jak jinak, můj oblíbený Nový Zákon jsem měl s sebou. Už přesně nevím kde, ale jasně si vzpomínám, že nám během této návštěvy někdo vykradl auto. A jedna z věcí, o kterou jsem přišel, byl právě ten malý Nový Zákon s ručně vypsanými evangelii.
Na podzim 1997 jsem začal studovat na Teologické fakultě v Českých Budějovicích. Stále jsem oplakával ztrátu Nového Zákona a přemýšlel, jestli se dát znovu do ručního psaní přehledu evangelií, anebo si ho vytvořit v počítači. Jelikož jsem byl fanda databází, od staré dBase3, přes FoxPro až po tehdy úžasný MS Access, rozhodl jsem se sepsat evangelia v počítači. K evangeliím jsem přidal svátky, pak program na výpočet liturgických slavností atd. A tak se zrodila myšlenka kalendáříku. Jeho přesnou podobu ovlivnily návrhy ostatních spolubratří, se kterými jsem byl tehdy v komunitě.
První kalendářík Salesiánské rodiny tak vznikl ve školním roce 1997/98 pro rok 1999. Tehdy ještě neobsahoval všechna čtení, ale jen evangelia. Jeho základní podoba však už byla vytvořena. Rok co rok jsem ho snadno díky již vytvořenému systému s radostí připravoval, protože jsem viděl, že mnoha lidem dobře slouží a přivádí je blíž k Bohu. Obvykle byl pro mě největší „oříšek“ titulní obrázek. Mnohokrát ho vytvořili mladí z oratoře, přátelé či známí. Za kvalitu liturgických údajů moc vděčím paní Marii Pluhařové, která po mnoho let dělala pečlivé korektury.

Mongolský kalendář

Odchodem do Mongolska v roce 2015/6 jsem přípravu kalendáříku opustil. V Mongolsku byl vydáván jiný „liturgický kalendář“ a pak také Biblická čtení na každý den, tak jsem zde potřebu podobného kalendáříku necítil. To se ale změnilo s příchodem pandemie v únoru 2020. Jak smysluplně využít darovaný čas? Proč už dva roky nevychází původní mongolský „liturgický kalendář“? A kde jsou ta Biblická čtení? A tak jsem se rozhodl znovu vytvořit kalendář Salesiánské rodiny, v mongolštině. Tentokrát ale v programu Python a ve Scribusu, barevný, i s mongolskými svátky a liturgickými barvami. To se nakonec za pomoci P. Hynka Černocha, SDB podařilo. Rovnou jsme počítali se třemi jazykovými verzemi, tak se třeba jedna z nich dostane i zpět do ČR.

Jaroslav Vracovský 

Od roku 1999 a ještě dál

V úvodním slově Kalendáře salesiánské rodiny na rok 2021 jsme zveřejnili výzvu, aby nám napsal ten, kdo dosud vlastní nebo může doložit existenci tohoto plánovacího kalendáře vydaného před rokem 2002 (k tomuto roku jsme v našich archivech kalendářík dohledali). K naší radosti se nám čtyři takové odpovědi sešly! A skutečně, všechny doložily existenci ještě starších exemplářů, tři z nich dokonce samotný první výtisk z roku 1999. Tímto děkujeme Janě, Jirkovi, Lence a Janovi za jejich zapojení do naší výzvy. Jako symbolickou odměnu od nás obdrží kalendářík na rok 2022 zdarma.

Projděte se s námi historií přebalů… Tak schválně, který design se vám líbí nejvíc? Co byste na přebalu rádi viděli vy?
Na vaše odpovědi se těší SADBA


OBJEDNÁVEJTE KALENDÁŘ PRO ROK 2022

Cena je 45 Kč/ks

Využijte nabídku včasného objednání do 30. července 2021 a získejte množstevní slevu!
10 až 49 ks – 40 Kč/ks 50 až 99 ks – 35 Kč/ks 100 a více ks – 30 Kč/ks

Objednávat můžete prostřednictvím  tohoto formuláře nebo na e-mailu: objednavky@sadba.org
Ceny platné od 1.8. 2021 při objednání více kusů:

50 až 99 ks – 40 Kč/ks
100 ks a více – 35 Kč/ks

Kalendáře budou distribuovány počátkem září. Rádi vystavíme fakturu či doklad o zaplacení na organizaci, kterou uvedete.
Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás na telefonním čísle: 283 029 226 nebo na e-mailu: objednavky@sadba.org

Vaše SADBA