Hledali jsme pravdu
Exdobrovolníci

Bývalí dobrovolníci jsou spolu rádi. Setkávají se většinou na přípravných víkendech, kde obohacují budoucí dobrovolníky pomáhají vytvářet zázemí, vaří, sdílí své zkušenosti. Aby měli sami kde čerpat, občas pro ně SADBA nachystá nějakou akci, třeba jako tento víkend, kdy jsme se společně vydali do sklípku.

O víkendu 8. – 10. května jsme se za dodržení všech bezpečnostních opatření vydali na jižní Moravu na akci In vino veritas. Do auta jsme krom bývalých dobrovolníků a šéfa Sadby přibrali i dva misionáře – Brandona a Marcose z Jižní Ameriky, kteří jsou dočasně v pražské komunitě a poznávají život v Česku. A ve vinné sklípku se české reálie poznávají velmi dobře.

S malou občerstvovací zastávkou na Benzině v řepkových polích jsme odpoledne dorazili do Znojma a prošli se jeho uličkami.

Páteční večer jsme strávili u našeho hostitele Ládi Findy, který nám připravil první ochutnávku jihomoravského moku. V sobotu se proto vstávalo hůř, ale výlet v Podyjí jsme si nemohli nechat ujít. Mírné kopečky, řeka, připomínka blízkých hranic a toho, že můžeme žít ve svobodě, vinohrady, jarní zeleň a víno. S tím vším se šlo hladce a bylo slyšet štěbetání všech zúčastněných různými jazyky. Celý víkendem zněla španělština, angličtina, bulharština, italština a čeština v různých kombinacích. Bez ohledu na národnost a rodný jazyk jsme se všichni těšili na večerní návštěvu sklípku. Pod odborným dohledem jsme zkoumali barvu, vůni i chuť a tento den skvěle zakončili Burgundským bílým ročník 2002😊.

Při nedělní zahradní mši svaté jsme díky kohoutím kokrháním a vlaštovčím švitořením mohli děkovat za všechny dary. Jak ty z přírody, tak také dar vzájemného přátelství.

Být spolu je pro nás dar, protože můžeme sdílet zážitky z dobrovolnictví, ale také z našich obyčejných životů a jak řekla jedna účastnice: Češka s Guatemalcem se baví bulharsky, to můžete zažít jedině při akci Sadby.