Dnes jím jako Keňan
Dnes jím jako

Osvětová kampaň pro školy spojená s možností ochutnávky tradiční keňské kuchyně je v plném proudu. Jste zvídaví, hraví a rádi se dozvídáte nové věci? Zaregistrujte svoji školu, jezte s námi jako Keňané, hrajte a bavte se!

Jedenáctý ročník osvětové kampaně pro žáky a studenty základních a středních škol nabízí zábavně-naučný blok, kterým se dá zpestřit hodina zeměpisu, přírodopisu, výtvarné výchovy, základů společenských věd apod. Projekt vznikl před několika lety díky nadšení party mladých lidí – většinou bývalých dobrovolníků – k šíření informací o životě dětí z rozvojových zemí a o dobrovolnictví. Země, se kterou chceme seznámit naše děti letos, je Keňa. Zúčastnit se můžete až do konce května.

Co nabízíme

Pro žáky, studenty a pedagogy jsou k dispozici pracovní listy, které si můžou zdarma stáhnout na stránkách dnesjimjako.cz. Je na nich zajímavé, že byly připraveny ve spolupráci s našimi dobrovolníky, kteří v Keni působili, a mnoho uvedených informací se proto jinde nedozvíte.
Na webu je rovněž mnoho dalších materiálů k výuce: písničky, hry a aktivity, videa, fotogalerie, informace o Keni aj.
K účasti na projektu je třeba se zaregistrovat – po registraci zasíláme řešení k pracovním listům a orientační plán vedení hodiny.

Ukázky pracovních listů

Je libo ugali nebo raději mandazi?

Hlavním „tahákem“ projektu je možnost vyzkoušet si připravit pokrm typický pro danou zemi. Letos se žáci můžou těšit na typickou keňskou „kaši“ ugali a výborné mandazi. Pod exotickým názvem ugali se skrývá obyčejná kaše z kukuřičné mouky, která je základem všech tamějších pokrmů. Vaří se v celé Africe pod různými názvy, nejznámější z nich zní ugali, nšima a fufu. Mandazi je o poznání větší pochoutka, těsto připomíná naše koblihy, jen neplněné. Vařit můžete podle našich nebo vlastních receptů.


Jak se vaří ugali

Český Masaj/Masajka

A nechybí ani soutěž. Žáci a studenti si mohou zkusit vyrobit krásné korálkové náhrdelníky nebo masajský štíty. Pokud nám zašlete fotografie vašich Masajů a Masajek, vybereme nejkreativnější z nich a odměníme je malým knižním dárkem, kterým je kniha od naší dobrovolnice Jany Jeklové, která rok žila a pomáhala v Keni. Kromě seznámení se s keňsku přírodou i životem tamějších lidí, si můžete přečíst i o těžkých osudech tzv. street boys – dětí ulice, které přežívají v druhém největším slumu světa v Nairobi.

Podívejte se na stránky www.dnesjimjako.cz, řekněte ostatním o našem projektu, bavte se a poznávejte s námi!

Na vaši účast se těší
tým Sadby