Výjimečný iSEC s výjimečnými účastníky
Přinášíme vám dva pohledy účastníků iSECu – anglického tábora, na kterém není o zážitky nouze.

V odpoledních hodinách pondělí 29.7. se začala Branná v Jeseníkách zaplňovat mladými z různých koutů naší země. Každý přijížděl s různými očekáváními, ale všichni se společným cílem – iSEC 2020. Již od první chvíle tohoto “english campu” bylo jasné, že se jedná o něco výjimečného. Každý dostal přiděleno číslo z výzkumu organizace UNESCO, podle kterého se nejenom zařadil mezi své nové spolubydlící, ale také jej využil během prvních her. Symboliku čísel jsme však pochopili až po proběhlých seznamovacích hrách a to následujícího dne. Letošní program tábora se nám snažil ukázat naši uniquenessjedinečnost každého z nás a to, jak s ní můžeme dle příkladu jiných třeba změnit svět.

Právě z tohoto důvodu jsme hned na začátku “přišli” o svá jména, abychom si uvědomili, že každý z nás není jen jedním z davu, ale je osobností se všemi svými dobrými i špatnými stránkami. To jsme si mohli ověřit i během snahy o splnění blindfolded (4 hodiny se zavázanýma očima) či english challenge (mluvení anglicky celý den), výletě, relationship (den o vztazích)  a social (sociálním) dnu, soukromém rozhovoru s jedním z leaders (vedoucím) a dalších aktivitách. Ty měly za cíl pomoci nám zdokonalit se v angličtině, kterou jsme samozřejmě využili i při komunikaci s našimi zahraničními vedoucími Kayem ze Zambie a Benjaminem z Belgie. Nedílnou součástí celých deseti dní byl v souladu se salesiánskou spiritualitou i bohatý duchovní program čítající pravidelné modlitby, bohoslužby, meditaci nad úryvkem Písma a v neposlední řadě také slůvko na dobrou noc. Závěrem nezbývá nic jiného, než říct velké thank you (díky) všem vedoucím za jejich energii a čas, který táboru a všem účastníkům věnovali a společně se začít těšit na nadcházející ročník. Ale také srdečně poděkovat za veškeré předchozí ročníky Pavlu Ženíškovi alias Gambimu a popřát mu hodně štěstí v jeho novém působišti.

Kristýna Bulvasová

Letos jsem v polovině prázdnin odjel na anglický tábor iSEC. Na tento tábor jsem se těšil celý rok. Odehrál se ve vesničce Branná, kde se nás sešlo 27 účastníků a 8 lídrů. Mezi lídry se nacházeli Kay ze Zambie a Benjamin z Belgie. Ti nám představili své rodné země a obohatili nás o tamější zvyky. Během prvního dne jsme se seznámili a začali jsme budovat úžasné společenství mladých lidí. Angličtinu člověk slyšel a viděl doslova na každém kroku. A někdy jsme si to už ani neuvědomovali. V průběhu tábora jsme se vydali na výpravu s přespáním v lese, kde nechyběl táborový oheň a táborové písničky. Cestou jsme hráli Gambiho hry a tak nám cesta rychle utekla.

V průběhu tábora jsme si mohli vyzkoušet mluvit 24 hodin anglicky a nebo mít 4 hodiny zavázané oči. Hovořili jsme o různých tématech od relationships (vztahy) až po our future (naše budoucnost). Určitě nezapomenu na hry, mezi které patří kasíno, big game, water games a nebo taneční soutěž. Během tábora se pořádaly dvě mše v angličtině, na kterých se podílel celý tábor. Stále nás provázela úžasná atmosféra a díky naším lídrům jsme měli vždy velmi pestrý program. Bohužel i na tomto táboru přišlo loučení, a tak jsme se neochotně rozjeli do celé republiky. iSEC je úžasné místo, kde si najdete spoustu přátel, zlepšíte si svoji angličtinu a odvezete si hromadu úžasných zážitků. Jen doufám, že se co nejdříve uspořádá iSEC meeting.

Jirka Bičiště