Misijní zpravodaj Cagliera 11 – leden 2023

č. 169 / leden 2023

Misijní vzdělávání mladých lidí ve stylu Dona Boska

„Čím více milujeme lidi, ke kterým jsme posláni, tím více se jim budeme ve všem podobat. Toho podle mého mínění, minulí ani současní misionáři ještě nedosáhli. Pokud se tak nestane, jsem si jist, že obrácení Japonska bude trvat ještě mnoho staletí… Je jisté, že dokud náš duch nebude japonský, neuspějeme“ píše v jednom z dopisů, za doby Dona Boska, misionář Vincenzo Cimatti. Za Japonsko lze dosadit jakoukoli zemi – důležité je poselství této zprávy: je nutné nechat se vzdělávat a proměňovat svěřeným misijním posláním. 

(část z dopisu Michala Vojtáše, SDB, prorektora UPS v Římě)

Výchova a vzdělání je misionářskou metodou misijní duch vychovává všechny mladé lidi  |  první, kdo se vychovává a vzdělává, jsou sami misionáři!

K ZAMYŠLENÍ
> Lze využít snahu o celistvý rozvoj člověka jako způsob hlásání evangelia?
> Jak mohu podpořit mladého člověka v proměně jeho srdce jako jádra celistvého lidského rozvoje?


Gramotnost a negramotnost ve světové populaci

Mezi lidmi ve věku 15 a více let
Míra gramotnosti rostla neustále, ale spíše pomalu
do začátku dvacátého století. Tempo růstu stouplo až v polovině 20. století, kdy se rozšíření základního vzdělání stalo celosvětovou prioritou.

 

V letech 1970 až 2005 klesla míra negramotnosti na světě o polovinu (populace nad 15 let věku).
(Zdroj: UNESCO Institute for Statistics 2010)


Vietnamští salesiáni mají rádi Slovinsko

„Víte, jaký je největší rozdíl mezi Vietnamem a Slovinskem? Je to je ve způsobu vzdělávání. Slovinští salesiáni dělají z mladých lidí protagonisty a jsou velmi aktivní, zatímco ve Vietnamu věnují větší pozornost tomu, aby mladým lidem pomáhali žít životem oběti a služby“ říká vietnamský misionář Vincente (Vinko) lê Thành Trung.
V zajímavém rozhovoru, kde společně s ním odpovídá také misionář Joseph (Jože) Nguyễn Đức Hậu, se například dozvíte, co jim pomáhá při začleňování se do slovinské salesiánské reality a co se jim v malé zemi ve střední Evropě čítající jen kolem dvou milionů obyvatel nejvíce líbí…

 


Kompletní lednový zpravodaj Cagliero11 si můžete stáhnout nebo přečíst zde: 2023.01 Cg11 Eng Fin (v angličtině)