Vodní nádrž pro školu
Nezařazené

Markétě Peichlové pomalu končí dobrovolnická služba v namibijském Rundu. Ráda by mohla tamějším dětem, aby mohly chodit do školy, i když dochází voda. Jako dobré řešení se jeví stavba vodní nádrže.

Proč vodní nádrž?

Salesiánské středisko, ve kterém působím, se nachází v polopoušti Kalahari a po celý rok je tu problém s vodou. V poslední době se krize zvětšuje, vody je nedostatek, a tak voda z kohoutku neteče. To narušuje chod školy, protože vodu potřebujeme na pití, umývání rukou, úklid i toaletu. Rundu je město a tak nemůžeme poslat děti pro vodu k řece a na záchod do buše, jak je to možné na vesnici. V současné době máme 73 žáků, příští rok školu rozšiřujeme a očekáváme až 135 žáků. Krize s nedostatkem vody je celoroční, nejhorší je v letních měsících a městská rada nepředpokládá zlepšení.

Jak se krize zatím řeší?

Když voda neteče, tak se děti mají správně poslat domů. Tímto způsobem by ale do školy skoro nechodily. Ze začátku se škola na den nebo dva rušila, jindy děti zůstaly část dne, jindy se dovezla voda odjinud, ale to zaměstnává hned několik lidí na celé dopoledne.

Vodní nádrž pomůže i chodu oratoře

Stejné prostory využívá v odpoledních hodinách oratoř, kam chodí 150 dětí a teenagerů šest dní v týdnu. Mladí sportují a potřebují vodu na pití. Oratoř funguje s tím, že jsme řekli mladým, že mohou přijít, pokud si donesou vlastní vodu, tu ale ani doma často nemají.

Jakou nádrž potřebujeme?

Pro chod školy a oratoře bude stačit koupit vodní nádrž o 5 000 litrech. Nádrž funguje tak, že se nechá napustit vodou z městského vodovodu, a když nastane nedostatek vody a ta neteče, používá se voda z nádrže. To by zajistilo plný chod školy bez omezení.

Jaké jsou náklady?

Nechali jsme si udělat cenovou nabídku a celková částka za vodní nádrž, materiál na stavbu konstrukce a cena za práci stavební firmě je 31 896,35 namibijských dolarů, což se rovná 47 529,75 Kč. Je možné, že při koupi materiálu dostaneme slevu pro školu, v tom případě by se zbytek peněz použil na koupi učebnic do školy.

Kolik peněz vybíráme?

V současné době máme na projekt už 30 000 Kč od dárců, zbývá vybrat 18.000 Kč.

Přispět můžete libovolnou částkou na účet 2800630202/2010,
specifický symbol 135 (důležité).

Na požádání vydáme potvrzení o daru. Děkujeme!

Marki Peichlová, dobrovolnice v Namibii