Velehrad 2018 – den lidí dobré vůle
Sadba

Horko a vyprahlá pláň, očekávání, tlačenice, barvy, zvuky, spousta stánků propagujících své aktivity i stánky s občerstvením a suvenýry všeho druhu … slavné poutní místo opět nezklamalo.

Jak se stalo již tradicí, i letos se SADBA vydala na Velehrad, aby se jako mnoho jiných organizací stala součástí pestré mozaiky všech lidí dobré vůle. Počasí nezklamalo – tropická třicítka byla pokořena dávno před polednem – a nezklamaly ani naše bývalé dobrovolnice Dáša a Stáňa, které včas dorazily, aby nám pomáhaly na stánku.
Pojďme se prostřednictvím fotografií přenést na místo, ze kterého promlouvá minulost a naději  pro budoucnost tam přináší všichni, kteří umí dát kus svého srdce.

Letos se nám nepodařilo zarezervovat stánek, ale nevadí. Jako správní „misionáři“ jsme situaci hbitě vyřešili a vyrobili si „road-movie“ stánek z auta a pravých indických látek (díky Stáňo).

Kromě klasických letáčků, fotoalb a propagačních materiálů se opět osvědčilo malování sádrových odlitků. Široká zídka před bazilikou byla k tomu jako stvořená. A pozor, nemalovaly jen děti!

CO SE DĚLO NA VELEHRADĚ

Dva „zlaté dětské hřeby“ – Michal Nesvatba a Víťa Marčík. Divadlo Víti Marčíka bylo dokonalé a pobavilo jak dětské tak i dospělé publikum. Ani Michal z kouzelné školky nezklamal.

Pro děti byla také připravená fotbalová soutěž s Antonínem Panenkou, ruční přepisování bible, pingpongový turnaj s Orlem, aktivity v nedalekém archeoskanzeu. Rodiny soutěžily o zájezd k moři,  všichni se mohli zúčastnit fotografické soutěže. V zadním areálu probíhaly pod hlavičku Unipetrolu chemické pokusy, nechyběly skákací hrady a další aktivity. Pro starší ročníky byl určen vzdělávací seminář o digitálních technologiích. Na Velehradě se také každoročně koná mezinárodní setkání vozíčkářů. K vidění byla vzácná relikvie – lebka sv. Ludmily, pěknou promluvu o první české světici měl olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

BENEFIČNÍ KONCERT

Vyvrcholením večera Lidí dobré vůle byl jako vždy benefiční koncert. Tentokrát ve prospěch irácké kliniky v Sherfadinu pro uprchlíky a Nadačního fondu ADIUVARE. Zazpívali Hanka Zagorová, Hradišťan, Mirai a další.

Dny lidí dobré vůle 2018 vyvrchoIily ve čtvrtek 5. července v 10.30 na nádvoří před bazilikou Slavnostní poutní mší svatou. Děkujeme všem, kdo se zastavili u našeho stánku.

Těšíme se zase za rok.

Martina Mončeková