SADBA Mezi ploty
Sadba

SADBA navštívila divadelní a hudební festival Mezi ploty, který každoročně otevírá areál Bohnické psychiatrické léčebny veřejnosti a nabízí přehlídku soudobé české a hudební scény.

Historie festivalu se píše od roku 1992 a jeho cílem je přiblížení pacientů s duševním onemocněním veřejnosti. Původně skromná akce „nabobtnala“ během let do velké hudební i divadelní přehlídky a je jednou z nejvyhledávanějších kulturních akcí v České republice.

Přestavují se tam nejen známé hudební kapely a divadelní uskupení, ale i řada neziskových organizací, sportovních nadšenců, dětských spolků a sdružení, ale i velké nadnárodní firmy a korporace. Část festivalu působí tak trochu jako Matějská pouť a přehlídka fast-foodů všeho typu, ale asi i to k velkým akcím patří. O tom, že je tento festival velmi oblíbený, svědčí davy lidí směřujících k hlavní bráně už od dopoledních hodin.

V obrovském areálu bohnické léčebny se nacházelo několik stage (rodinná, hlavní hudební, street music, alternativní, dětská divadelní a další) mezi kterými se po celý den přelévaly davy lidí. Náš stánek se nacházel v rodinné zóně, poblíž pódia. Mohli jsme si během prezentace naší činnosti poslechnout Kašpárka v rohlíku, 100 zvířat, skvělé brazilské bubny a další.

Přestože jsme nebyli v centru dění, našli si k nám lidé (a hlavně děti) cestu a podívat se přišlo i pár mladých lidí, které zaujalo naše povídání o dobrovolnictví. Zájem byl rovněž o projekt Dnes jím jako. Ve fotogalerii si můžete prohlédnout, jak se malí i velcí proměnili v angolské pouliční prodavačky zungeiry, děti, které se zaujetím vytvářely domorodou látku zvanou pana, dospělé, které zaujali materiály o dobrovolnících a dokonce i pravou česko-angolskou rodinku, která perfektně sedla k názvu a hlavní aktivitě našeho stánku Sbal se do Angoly.

Věříme, že účast na podobných akcích přinese plody v podobě dalších dobrovolníků, sympatizantů nebo i podporovatelů našeho díla.

 

Díky organizátorům za pozvání a těšíme se již teď na další ročník.

Martina Mončeková


Odkaz na stránky festivalu