Den lidí dobré vůle na Velehradě
Sadba

22 tisíc poutníků se 4. 7. vydalo na Velehrad, aby společně prožili krásné chvíle sounáležitosti, prosté lidské blízkosti a čerpali zde sílu a naději.

Na Velehrad se vždy těším. Má zvláštní kouzlo, historie se tam prolíná s přítomností a dává naději do budoucna. Setkávají se tu lidé, kterým není lhostejný osud druhých, vytvářejí vztahy a společenství a snaží se najít nebo naopak neztratit pevný bod ve svém životě.
Svatý Cyril a Metoděj vše opustili, aby mohli zasít semena křesťanské lásky v neznámé zemi. Plody jejich snahy jsou obzvášť na Velehradě vidět a cítit dodnes.

Koho jsme na Velehradě mohli potkat

Jako obvykle se prostranství rozzářilo směsicí stánků všech možných barev a velikostí. Svoji pomoc nabízely desítky neziskových organizací, Arcidiecézní charita Olomouc představila službu domácí hospicové péče, výstava pravoslavných ikon lákala do kaple Cyrilky, sportuchtiví neodolali soutěži s fotbalovou legendou Antonínem Panenkou či pimpongovému turnaji s Orlem, nechyběla fotografická soutěž, rodinná cestovatelská hra Velehradský pas, workshopy, vzdělávací semináře, ruční přepisování Bible ani aktivity pro mladé v rámci programu Mladí fandí Velehradu. Uskutečnilo se zde mezinárodní setkání vozíčkářů pod patronátem řádu Maltézských rytířů – červená trička sympatických asistentek byla vidět téměř všude. Nejmenší se mohli těšit na Michala Nesvatbu, dospívající potěšila kapela Slza, Pavel Callta nebo ukázky parkourové skupiny L.E.A.D.

Sadba na Velehradě

Prezentace „naší“ Sadby probíhala v obvyklém duchu: u stánku se střídalo menší či větší množství rodin, malých i velkých dětí a dospívajících. Strategické umístění u pódia mladých zaručovalo neustálý přísun lidí chtivých informací i zábavy; kupodivu i dříve narození si rádi nabarvili rybičky a napájeli černouška. Občas se u stánku objevili i vozíčkáři se svým sympatickým doprovodem. Zájem byl o projekt Dnes jím jako, pár mladých lidí projevilo zájem o dobrovolnou službu a téměř všichni si vyplnili test mladého dobrovolníka. Se zapadajícím sluncem se zájem mladých přesunul k pódiu a i my si rádi vychutnali živou hudbu i kouzlo samotného místa.

Benefiční koncert

Od 19.30 začal na pódiu před bazilikou slavnostní benefiční koncert, kde krom jiných zazpívala legendární Marie Rottrová, moderovala Tereza Kostková spolu s Filipem Tomsou. Během koncertu byly divákům a posluchačům představeny dva charitativní projekty: Dům Ignáce Stuchlého SKM (DIS) a Nadační fond ADIUVARE, na které mohl každý připět formou DMS.

 

Dny lidí dobré vůle 2017 vyvrcholily v neděli v 10.30 na nádvoří před bazilikou Slavnostní poutní mší svatou, kde letos kázal J. Em. Marc kardinál Ouellet z Kanady.

Díky všem, kteří pomáhají vytvářet úžasnou atmosféru panující na Velehradě. Aspoň pro mě to byly opět obohacující a krásné chvíle.

Martina Mončeková
Sadba