Být poslaný je radost
Nezařazené
Jaroslav Vracovský – český misionář v Mongolsku

Jára působí v hlavním městě Ulánbátaru, kde mají salesiáni školu a sirotčinec. V celém Mongolsku jsou salesiáni na třech místech. Katolická církev zde začala působit v roce 1992 na pozvání místní vlády. A byli pozváni i salesiáni. V té době tady bylo spousta nezaměstnaných, spoustu dětí žilo v kanálech a společnost byla velmi chudá. Proto pozvali salesiány, kteří se starají o nejchudší. Jára má na starosti plánování a promýšlení budoucnosti salesiánského díla v Mongolsku. A má na starost farnost. Komunitu tvoří 10 salesiánů z 8 národů, 50 zaměstnanců salesiánského díla, farníci, studenti škol, ze kterých se postupně generují spolupracovníci a podporovatelé. Cílem je vytvořit sít místních, kteří s námi spolupracují a podporují nás.

„Pokud se něco domluví, tak se to nestane. Protože je spoustu jiných možností, o kterých jsme předtím nevěděli.“
mongolské heslo
Jaký je život v Mongolsku?

Místní žijí ve velmi těžkých podmínkách. Je spoustu rozpadlých rodin, je zde hodně lidí, kteří propadli alkoholu, jsou zde velmi nepříznivé životní podmínky. Náročné je to, že vzhledem k tomu, že jsme tady cizinci, tak stát předpokládá, že do země peníze přineseme, ne že by nám měl něco dávat.

Těžké je, že ze začátku je člověk jako malé dítě, učí se vše od začátku, není schopen mluvit, není schopen něco dělat. Další problém je nejistota co se prodloužení víz týče. Velký problém je klima a nezvyk žít v takovém počasí. To co mě drží je uvědomění, že tady jsem poslaný a mám tady být. Radost mi přináší krása a specifičnost přírody a bohatství místní kultury. Dále komunita, byť každý jsme jiný, rozdílný, tak se máme rádi, podporujeme se a lidé kolem to cítí.

Jsme vedeni do neznámé země – musíme se stále učit, vymýšlet jak oslovovat, vzdělávat, být v kontaktu s mladými i s farníky.

Jaroslav Vracovský


Inspirováno rozhovorem v rádiu Proglas z 10. 5. 2020 v pořadu Křesťan a svět: https://www.proglas.cz/program/detail-poradu/2020-05-10-20-15-00/
Další pořad s Jaroslavem můžete shlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=u-IGQsajlMM&t=914s